Úvod
 Informace o plemeni
 Fotogalerie
 Štěňátka
 Kniha návštěv
 Poslat vzkaz
 Odkazy
 
 Kateřina Mynářová
 Horní Bludovice 480
 739 37
 Tel.: 596 411 478
 Tel: +420 720 256 514
 
          E-mail:
kmynarova@seznam.cz
 

  Julie Szelinsky
 Bautzener Str. 5
 03046 Cottbus
 Tel1.: 0049 355 357 3587
 Tel2.: 0049 162 278 7710
 
          E-mail:
julieszelinsky@email.de


Portrét plemene


Standard FCI č.59 - švýcarští  honiči

Charakteristika : Pes střední kohoutkové výšky, s tělesnou stavbou svědčící o síle a vytrvalosti. Suchá hlava s dlouhým čenichem a dlouhýma ušima mu propůjčuje ušlechtilý výraz. Živý pes uzpůsobený k lovu . Citlivý, snadno ovladatelný a přítulný.

Důležité proporce : Poměr těla ke kohoutkové výšce asi 1,15 : 1. Výška v kohoutku ke hloubce hrudníku asi 2 : 1. Délka nosního hřbetu ku délce hlavy přibližné 1 : 1.

Hlava : Dlouhá, úzká, suchá, ušlechtilá, do kulata klenutá mozkovna, zřetelný týlní hrbol, směr podélné osy mozkovny a nosního hřbetu mírně divergentní,stop není přehnané vyvinutý. Nosní houba úplně černá, dobře vyvinutá,nozdry široce otevřené. Délka čenichu odpovídá délce mozkovny, ušlechtile tvarovaná, úzká, ani hranatá, ani špičatá,nosní hřbet rovný nebo jen velmi mírné klenutý. Pysky mírně vyvinuté, horní pysky zcela kryjí spodní čelist,koutek lehce otevřen. Čelisti silné. Tváře suché,oblouky nevystupující.

Chrup : Silný, pravidelný a úplný nůžkový skus, přičemž horní řada řezáků bez mezery přesahuje přes spodní a zuby stojí svisle v čelisti. Klešťový skus je přípustný. Mohou chybět jeden nebo dva premoláry. M3 se nezohledňují.

Oči : Tmavě nebo světle hnědé, odpovídající barvě srsti, lehce oválné, středně velké. Okraje očních víček dobře pigmentované. Dobře přiléhající oční víčka. Mírný výraz.

Uši : Nasazeny pod linií očí, na zadní straně mozkovny, nikdy ne v její plné šíři. Musí dosahovat alespoň ke špičce nosu. Uši úzké, složené, svěšené a vtočené, na spodním okraji zakulacené, jemné a jemné osrstěné.

Krk : Dlouhý, elegantní, dobře osvalený, kůže na krku volná, ale bez výraznějšího laloku.

Trup : Krk, hřbet , záď a ocas tvoří harmonickou, ušlechtilou linii, Vyznačený kohoutek, nasazení krku volné a elegantní. Hřbet, pevný a rovný, bederní partie dobře osvalené, pružné. Záď delší, harmonicky navazující na linii hřbetu a mírně klesajíci. Hruď více hluboká než široká, dobře klenutá a dosahující nejméně k lokti. Protáhlý hrudní koš s mírně klenutými žebry. Břicho mírně vtažené dozadu, plné slabiny.

Ocas : Nasazen v prodloužení zádě, středně dlouhý, směrem ke špičce se zužující, na konci mírně se ohýbající vzhůru,ušlechtilý. V klidu a při chůzi většinou svěšený a bez podstatného prohnutí, při pozornosti a v akci nesený nad hřbetní linií, ale nikdy překlopený nebo svinutý  nad hřbetem. Dobře osrstěný, ale nikoliv kartáčovitého vzhledu.

Hrudní končetiny : Mohutně osvalené, suché, nikdy nepůsobí těžce. Při pohledu zepředu rovnoběžné, při pohledu ze strany svisle postavené, středně silné kosti, rovné tlapky směřující dopředu. Lopatky dlouhé a šikmé, pevné spojené s hrudním košem. Rameno o něco delší než lopatka, šikmo postavené , těsně přiléhající k hrudi. Jemné osvalení. Lokty přirozeně přiléhající k hrudnímu koši. Rameno rovné, silné a suché. Zápěstí rovné, silné, suché. Předloktí relativně krátké, při pohledu zepředu ve svislé linii, při pohledu ze strany mírně zaúhlené. Přední tlapky zakulacené, prsty sevřené, polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící se srstí.

Pánevní končetiny : Mohutně osvalené, ve vyrovnaném poměru k hrudním končetinám. Při pohledu zezadu svislé a rovnoběžné. Stehno dlouhé a šikmé, silné, ale ploše osvalené. Koleno není vybočené ven ani vbočené dovnitř. Bérec poměrně dlouhý, svaly a šlachy suché, pod kůží znatelně modelované. Nárt poměrně krátký, svislý a rovnoběžný. Paspárky se odstraňují. Tlapky pánevních končetin zakulacené, prsty sevřené, nášlapné polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící s barvou srsti.

Pohyb : Plynulý, pravidelný, harmonický a prostorný, s dobrým posunem pánevních končetin. Rovnoběžné, přímé vedení končetin. Kohoutek se pohybuje klidně a pravidelně nahoru a dolů, hřbet zůstává rovný a hlava a krk se jen málo kývají ze strany na stranu.

Kůže : Jemná, hebká, dobře přiléhající, u čtyřbarevných variet rozdílná .

a ) Bernský honič : Černá pod černou srstí a mírné bíločerné mramorovaná pod srstí bílou.

b ) Jurský honič : Černá pod černou srstí, světlejší pod pálením.

c ) Luzernský honič : Černá pod černou srstí a světlá pod modře skvrnitou srstí.

d ) Švycký honič :Tmavě šedá pod oranžovou srstí a bíločerně mramorovaná pod srstí bílou.

Srst : Krátká, hladká, hustá, velmi jemná na hlavě a na uších .

Barva srsti .

Bernský honič : Bílá s černými skvrnami nebo s černým sedlem, bledě až intenzivně pálená nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a okolo řitního otvoru, někdy lehce skvrnitá.

Jurský honič : Tříslová s černým sedlem, nebo černá s pálením nad očima, na lících a v okolí řitního otvoru a na končetinách, někdy s malou bílou skvrnou na hrudi, tato skvrna může být prokvetlá .

Luzernský honič : Modrá barva, která je tvořena spojením černých a bílých chlupů, velmi silné skvrnitá, s černou skvrnou nebo černým sedlem. Světlé až intenzivní pálení nad očima, na lících, na hrudi , v okolí řitního otvoru a na končetinách, černý plášť j e přípustný.

Švycký honič : Bílý s oranžovými skvrnami nebo s oranžovým sedlem, někdy s několika oranžovými stříkanci, oranžový plášť je přípustný.

Výška v kohoutku : 49 - 59 cm u psů, 47 - 57 cm u fen.